مجله شوق تغییر

ما به دنبال دفع بدی‌ها با نیکی‌ها هستیم. با بینه و دلایل روشن و اخلاق نیکو، به سراغ اصلاح کجی‌ها و کج‌فهمی‌ها می‌رویم. به داشته‌ها چشم دوخته‌ایم تا نداشته‌ها از انگیزه و سرعت ما نکاهند و ما را مأیوس نکنند. نگرش‌های مثبت و بلند‌اندیشی را به منفی‌نگری و جزم‌اندیشی ترجیح می‌دهیم. به داشتن نگاه نظام‌مند و پیرامونی ارزش و اهمیت می‌نهیم. به خلاقیت، نوآوری، کارآفرینی، مسئله‌شناسی و مسئله‌یابی و در عین حال کارآمدی و اثربخشی، انعطاف‌پذیری، شرح صدر و صبوری بها می دهیم. با آگاهی‌بخشی و ایجاد درک روشن مخاطبان، در پی فایق آمدن بر بسیاری از موانع ساختاری و ذهنی بوده و با تأکید بر فرآیندهای تغییر و اصلاح و بهبود سبک‌ها، نگرش‌ها و روش‌ها، آینده‌ای روشن، پیشرفته و امیدبخش را در ذهن مخاطبان نشریه رقم می زنیم. آینده‌ای که در آن، انسان‌های موحد و خداجو با صلح و صفا و صمیمیت در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیز دارند.

آن چه را که به مثابه «استراتژی‌های تغییر» در تدوین نشریه به آن پایبندیم، عبارتند از:

 • در تهیه و تدوین نشریه به مبانی دینی، ارزشی و هویت ایرانی- اسلامی اهتمام ویژه داریم.
 • به نیازها و علایق مخاطبان توجه داریم و به شخصیت آنان احترام می‌گذاریم.
 • همۀ تلاش‌مان را به کار می‌بندیم تا محتوای نشریه از اتقان دینی، علمی و نوشتاری برخوردار باشد.
 • همفکری، هم‌اندیشی و هم‌دلی اعضای هیئت تحریریه را برای سلامت نشریه ارج می‌نهیم.
 • به مبانی علمی و ارزشی و شعار چشم انداز در کمیت و کیفیت تبلیغات نشریه پای بندیم.
 • دقت کامل داریم تا به ماهیت علمی، آموزشی، پژوهشی و اطلاع ‌رسانی مجله خدشه‌ای وارد نشود.
 • چون نشریه شوق تغییر می‌تواند با توجه به گسترۀ ملی و بین‌المللی خود در ابعاد گوناگون و در سطوح مختلف اجتماعی و فرهنگی جامعه ورود یافته و قلم‌فرسایی کند، به دنبال‌ آنیم که در پایان سال سوم انتشار خود به کیفی‌ترین و پرتیراژترین نشریۀ آموزشی کشور و در پایان سال پنجم انتشار به همین عنوان در سطح کشورهای اسلامی دست یابیم.

دست‌اندرکاران

  دوماهنامۀ بین المللی شوق تغییر با خط مشی اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی، تحلیلی در زمینۀ علوم انسانی با تأکید بر مدیریت آموزشگاهی با مجوز رسمی صادر شده ازسوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (13/4/90-9009/90) از شهریورماه 1391 منتشر می‌شود. صاحب امتیاز و مدیرمسئول شوق تغییر، دکتر حیدر تورانی و دکتر مرتضی مجدفر، سردبیر آن است. این مجله دارای 6 گروه تحریری است و دبیران هر یک از گروه‌های 6گانه این افراد هستند:

 • تحقیقات و نوآوری‌های آموزشی: دکتر حیدر تورانی
 • رهبری آموزشی و تربیتی در مدرسه: دکتر مرتضی مجدفر
 • روان‌شناسی( سلامت و تربیتی): ابراهیم اصلانی
 • یاددهی- یادگیری و برنامه ریزی در مدرسه: دکتر محرم‌آقازاده
 • تکنولوژی‌های آموزشی نوین و تجربه های مدرسه‌داری در جهان: محرم نقی زاده
 • تربیت غیر رسمی( خانواده، سبک زندگی و آموش‌های عمومی): دکتر لیلا سلیقه‌دار

اولین سرمقاله

چرا شوق تغییر؟!

رمز برخورداری از نگرش مطلوب، داشتن شوق تغییر است.
خدای بزرگ را سپاسگزاریم که بعد از سال‌ها شوق انتظار، به مرادمان رسیدیم و رهنامۀ شوق‌آفرینی را از ذهن به واقعیت رساندیم و اینک با ذوق و شوق بسیار در تدوین مجله‌ای گام برمی‌داریم که هدف آن همراهی، همدلی و هم‌اندیشی با کسانی است که بهتری، بهپویی و به‌آفرینی را مشق روزانۀ خود کرده و ناامیدی، بدبینی و نمی‌توان را از اندیشه‌های خود دور کرده‌اند.
وقتی که می‌توانیم شوق‌آفرین باشیم، چرا این هدیۀ زیبا را با دیگران شریک نشویم و لذت با هم بودن و برای هم زندگی کردن را با همدیگر فریاد نزنیم. وقتی می‌توانیم شوق نوبه‌نو شدن را تمرین و آن را باور کرده و فردای‌مان را بهتر از امروز کنیم؛ چرا آهنگ آغاز سر ندهیم و دیگران را با خود هم‌آواز نسازیم. دنیای فردای ما، در گروی تغییرات مطلوبی است که امروز در خود ایجاد می‌کنیم. اگر امروزمان را پرمایه و پربار نکنیم، قدح فردای‌مان برای سر کشیدن تهی است. این تغییرات از نوع تغییرات عمیق «یغیروا ما بانفسهم» است. از نوع تغییر در درون‌مان است. تغییر در نگرش‌ها و باورهای‌مان است. این تغییرات باید آن‌قدر وسیع و جدی باشند تا در رفتارهای‌مان تجلی یابند. در دنیای امروز، دیگران بیش از آن‌که به زبان و گفتارمان بنگرند، به رفتارهای ما توجه دارند. البته در سطوح گوناگون جامعه این تغییرات بیش از آن‌که متوجه رفتارهای شخصی‌مان باشد، متوجه رفتار و اخلاق نظام اجتماعی ماست. آن‌چه مدیران می‌گویند و در برنامه‌های سازمانی خویش اعلام می‌کنند، می‌بایست در سیستم سازمانی متجلی شود وگرنه شعاری بیش نخواهد بود. مردم به پرواز پرندگان چشم می‌دوزند نه به پرهای قشنگ‌شان.

همۀ تلاش گردانندگان این نشریه، ایجاد و تداوم تغییر و بهتر شدن نگرش خوانندگان به‌ویژه نگرش سازمانی و مدل ذهنی سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات، نهادهای اجتماعی و نهاد خانواده است.
در یک کلام شعار چشم‌انداز ما: برانگیختن شوق تغییر است.

سطوح عام خوانندگان این مجله، همۀ مردم‌اند، چرا که همه دوست دارند شوق بهتر شدن داشته و بهتر از روز قبل و حتی لحظات قبل باشند. در سطوح تخصصی و خاص، مشمول سازمان‌های آموزشی و علمی از آموزش‌وپرورش عمومی و عالی تا دیگر سازمان‌های آموزشی و خدماتی مشابه در گسترۀ ملیمی‌شود. این نشریه دوماهنامه است و در زمینه‌های‌ مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی و اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کند.
از آن‌جایی که وزارت آموزش‌وپرورش، یک خانوادۀ بزرگ به وسعت یک کشور است و در جای‌جای میهن عزیز اسلامی حضور داشته و نقش‌آفرینی می‌کند و اینک در آغاز یک تغییر و تحول بنیادین است، لذا به طور طبیعی در فرایند اجرای این تحول با فرصت‌ها، چالش‌ها و

محدویت‌هایی مواجه است که تصمیم گرفتیم سهم بیشتری از این نشریه را در شماره‌های اولیه، به این امر اختصاص دهیم. البته این رویکرد می‌تواند به‌تدریج سایر دستگاه‌ها و نهادهای اجتماعی و خدماتی کشور را شامل شود که در آینده شما خوانندگان و مخاطبان عزیز شاهد آن خواهید بود. چنان‌چه روح مشارکت و شوق تغییر نداشته و آن را در محتوای نشریه جاری و نمایان نسازیم، قادر نخواهیم بود مشتریان‌مان را با خود همراه و همگام کنیم. لذا، ضمن سپاسگزاری از همۀ کسانی که ما را در تداوم راه یاری داده و تشویق می‌کنند، به‌ویژه دوستان و همکاران اهل اندیشه و قلم دعوت می‌کنیم تا در غنای بیشتر محتوای این نشریه یاری‌مان کنند. این یاری و همگامی منوط به هم‌فکری، هم‌اندیشی و ایجاد فضایی انسانی، علمی و اخلاقی است. به عنایت الهی امید بستیم، محکم و استوار در آن گام نهادیم، از او نصرت می‌طلبیم و چشم به یاری شما دوستان دوخته‌ایم.

همراهی تعاملی با مجله

مدیران گرامی؛

از این شماره با همراهی مرکز نوآوری‌های آموزشی مرآت بخشی گشوده‌ایم که در آن خوانندگان به پرسش‌های ما پاسخ می‌دهند و بازخورد می‌گیرند. شما می‌توانید تا فرا رسیدن شماره‌ی 19 پرسش مطرح شده را پاسخ و به صورت تعاملی با مجله همراه شوند: «در مدرسه‌ی شما برای توسعه‌ی پژوهش‌های دانش‌آموزی، چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟» پاسخ‌های دریافتی برگزیده را ضمن تعامل با مدرسه، کامل کرده و در مجله منتشر خواهیم کرد برای ارسال پاسخ های خود فایل زیر را دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به آدرس ایمیل mortezamajdfar@yahoo.com ارسال نمایید.